Miód Manuka – właściwości

Miód manuka – co to jest? Jest to jedna z najrzadszych i najdroższych odmian miodu. Manuka jest inaczej znana jako leptospermum metolithicum. Pochodzi z Nowej Zelandii, ale można go również znaleźć w Australii, gdzie znany jest jako drzewo herbaciane. Znany jest z miodu i olejku eterycznego, który jest z niego wytwarzany.

Roślina Manuka

Manuka jest małym drzewem lub krzewem. Nadaje się do uprawy w doniczkach, ale może być również uprawiana na zewnątrz, chociaż nadal będzie wymagała ochrony przed mrozem, zimnem i wiatrem w zimie. Liście są wąskie i krótkie (nie więcej niż centymetr długości). To właśnie z liści pozyskiwany jest olejek eteryczny, który można wyczuć pocierając liście palcami.

Podczas kwitnienia drzewo jest całkowicie pokryte małymi, ale bardzo efektownymi kwiatami z ciemnym środkiem. Same kwiaty, podobnie jak liście, nie przekraczają 1 centymetra średnicy, ale mają wdzięczny wygląd. Manuka rośnie bardzo powoli i ma gęstą i bujną koronę. Ma spłaszczoną koronę i dlatego jest większa na szerokość niż na wysokość.

Drzewo zaczyna kwitnąć wczesną wiosną i trwa do początku czerwca, potem okres kwitnienia trwa około 3-4 miesięcy, ale to w domu. W warunkach naturalnych kwitnienie trwa około 4 tygodni. Jeśli roślina rośnie w wannie lub doniczce, można ją bezpiecznie wynieść na zewnątrz w okresie kwitnienia, co pozwoli jej ozdobić ogród. Kwiaty klasycznej manuki są szkarłatne lub bordowe, ale hodowcom udało się stworzyć odmiany o kwiatach różowych i białych, a także odmiany drzewiaste o kwiatach frotte.

Pszczoły zapylają roślinę podczas kwitnienia, po czym powstaje ten wyjątkowy miód. Zajmuje on honorowe miejsce wśród innych odmian i cieszy się niespotykanym popytem. Powodem tego jest nie tylko jego egzotyczność, ale także właściwości lecznicze.

Kompozycja miodu z manuka

Produkt zawiera średnią ilość glukozy, dużo fruktozy oraz niewielką ilość maltozy i sacharozy. Kompozycja zawiera takie przydatne składniki:

  • witaminy z grupy B, C, K i E;
  • jod;
  • potas;
  • niewielkie ilości żelaza, fosforu, wapnia, manganu i selenu.

Miód Manuka dostępny online zawiera również różnorodne enzymy, białka, przeciwutleniacze i aminokwasy, a co najważniejsze, istnieje substancja taka jak metyloglioksal.