Miód manuka – jego właściwości lecznicze

Miód Manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) jest wyjątkowy a jego zalety jako pierwszy opisał  profesor Peter Molan, który stwierdził, że kompozycja ta zachowuje swoje właściwości lecznicze nawet po usunięciu nadtlenku wodoru zawartego we wszystkich rodzajach miodu. Przyczyna nie była znana do czasu odkrycia methylglyoxalu w 2008 roku. Substancja ta ma właściwości antybakteryjne i jest obecna nie tylko w roślinach, ale także w komórkach zwierzęcych. Dostaje się do krwiobiegu człowieka, a stamtąd rozprzestrzenia się do komórek, usuwając z nich całą wilgoć, przez co bakterie nie mają pożywienia, więc umierają.

Badania wykazały, że miód Manuka ma silniejsze właściwości antyseptyczne i antybakteryjne niż inne odmiany, jest również uznawany za doskonały przeciwutleniacz, środek przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy oraz pomaga wzmocnić system odpornościowy.

Miód Manuka jest produkowany tylko w Nowej Zelandii i jest ściśle kontrolowany przez rząd, dlatego nie jest możliwe zwiększenie jego produkcji poprzez dodanie cukru lub syropu cukrowego. Jest on certyfikowany i produkowany wyłącznie w pasiekach przez lokalne pszczoły, którym surowo zabrania się karmienia chemicznymi dodatkami.

Ten rodzaj miodu można stosować nie tylko wewnętrznie, np. przy chorobach układu pokarmowego, zgadze, zespole jelita drażliwego, ale także przy przeziębieniach i leczeniu gardła. Może być również stosowany zewnętrznie, szczególnie w przypadku trądziku, a nawet może pomóc w przypadku ukąszeń owadów.

Sprawdzona naturalność – jak kupić właściwy miód manuka

Jedynym sposobem na odróżnienie prawdziwej pszczoły od fałszywej jest zażądanie certyfikatu i zdjęcia opakowania, jeśli kupujemy miód przez Internet. Jego cena jest dość wysoka, ponieważ produkcja tego produktu nie wykracza poza obszar uprawy manuki i osiąga zaledwie 120 ton rocznie, a popyt na ten produkt jest stały i wysoki.

Producenci utworzyli również własne stowarzyszenia, które wraz z rządem zajmują się licencjonowaniem pasiek i certyfikacją gotowego produktu. Dlatego też miód ten posiada własny numer, znak akcyzy oraz pełny opis produkcji, w którym odnotowana jest ilość methylglyoxalu. Substancja ta jest oznaczana w formacie UFM lub MGO. Przy okazji, poziom tej substancji musi być zawsze podany na opakowaniu.