Czym jest Manuka ?

Miód Manuka to najnowsza rzecz w dziedzinie urody i zdrowia, więc postanowiliśmy dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Miód jest uważany za jeden z najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych: może zarówno słodzić potrawy, nawilżać suchą skórę, jak i łagodzić ból gardła. Pochodzący z Nowej Zelandii i Australii miód manuka jest znany w świecie zdrowia ze swoich potężnych właściwości leczniczych. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego gwiazdy i lekarze tak bardzo go kochają?

Co to jest miód manuka?

Manuka to specjalny rodzaj miodu, który jest pozyskiwany przez pszczoły z rośliny o tej samej nazwie, rosnącej w Nowej Zelandii i wschodniej Australii. Kwiat manuka wytwarza nektar, który zawiera unikalne związki – nie tak skoncentrowane jak w innych rodzajach miodu. Zawiera również substancję zwaną methylglyoxal, która ma silne właściwości antybakteryjne.

Miód Manuka posiada również własną skalę jakości, według której można określić jego wpływ na organizm. Jest on określany jako “unikalny czynnik manuka” i jest podawany na etykietach, gdy produkt trafia do sprzedaży. Odpowiednio, im wyższy współczynnik, tym silniejsze właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu.

Wspomaga gojenie się ran i skaleczeń

Miód Manuka zyskał dobrą reputację dzięki swojej zdolności do leczenia ran. Według przeglądu magazynu Foods z 2020 r., manuka była stosowana w leczeniu infekcji, ran pooperacyjnych, oparzeń, a nawet wrzodów, częściowo dzięki wysokiemu poziomowi związków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Według badań, miód ten pomaga w gojeniu się niektórych oparzeń o cztery do pięciu dni szybciej niż inne, bardziej tradycyjne sposoby i może być bardziej skuteczny w leczeniu zakażonych ran pooperacyjnych niż środki antyseptyczne.

Pomaga pozbyć się kataru

W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie stwierdzono, że miód manuka był równie skuteczny jak roztwór soli fizjologicznej w leczeniu objawów przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. Ale w przeciwieństwie do grupy stosującej sól fizjologiczną, osoby, które używały miodu, naprawdę lubiły go używać. Jest doskonałym środkiem rozrzedzającym śluz i ułatwiającym oddychanie.